Welcome to the official website of the UKDFBA - the United Kingdom Drug Free Bodybuilding Association.

Founded in 2011, we are the British affiliate of the WNBF (World Natural Bodybuilding Federation) and we have a strict drug free requirement.

To join the UKDFBA and enter a competition, and also to purchase tickets for our shows, please use the links below.

Entry Forms / Tickets
UKDFBA Membership / Entry Forms
Buy tickets to UKDFBA Shows

UKDFBA News
2020 Calendar of Events

Downloads
Banned Substances
Competitor Rules
Stage Walk Diagram

Contest Results
2020 UK International
2019 Worlds
2019 UK International
2019 Heart of England
2019 Northern Counties
2019 Southern Counties
2019 Caledonian Classic
2019 USN Classic
2018 Worlds
2018 UK International
2018 Heart of England
2018 Northern Counties
2018 Southern Counties
2018 Caledonian Classic
2018 USN Classic
2017 Worlds
2017 UK International
2017 Heart of England
2017 Northern Counties
2017 Southern Counties
2017 Caledonian Classic
2017 USN Classic
2016 Worlds
2016 UK & International
2016 Heart of England
2016 Northern Counties
2016 Southern Counties
2016 Caledonian Classic
2016 USN Classic
2015 Worlds
2015 International
2015 UK
2015 USN Classic
2015 Caledonian Classic
2014 Worlds
2014 International
2014 UK
2014 Layne Norton Classic
2014 Caledonian Classic
2013 Worlds
2013 UK
2012 Worlds
2012 UK
2011 Worlds
2011 UK

Links
WNBF
Natural Muscle
Body & Fit Sports Nutrition
Wear 2 Gym




2020 United Kingdom International Championships

Photos courtesy of Sam Solarfly, Matt Marsh Photography

The main event of 2020 took place on the weekend of 17th & 18th October 2020 against all odds, in the most difficult year in most of our lifetimes. Despite the tough times that we have all faced this year, 154 athletes managed to stay the course and make it to the stage in a contest which surpassed expectations in terms of the standard we saw.

The results were as follows...


DAY 1: NOVICE DIVISIONS

Novice Junior Mens Physique


1 – Jack Eagles

2 – Evan Miller

3 – Craig Redgate

4 – James O’Kane

5 – Joe Kilvington











Novice Mens Physique Short


1 – Jonny Clough

2 – Kieran Boyland

3 – Kieran Jeary

4 – Kareem Abdul

5 – Jimmy Saunders

Also competed - Victor Marquez, James Mack, Jason Marchant, Andrew Galvin-Lynch and Brad Taylor.











Novice Mens Physique Tall


1 – Matthew Cowley

2 – Jack Livings

3 – Doug Swift

4 – Dan Layton

5 – Andrew Shaw

Also competed – James Dennis, Tomas Clark, Patrick Foley and Owen Lloyd.











Overall Novice Physique Champion – Jack Eagles






Novice Junior Bikini


1 – Megan Jones









Novice Bikini Short


1 – Jayme Sephton

2 – Li Ma

3 – Olga Collado

4 – Nicola Cottrell

5 – Shelley Rivers

6 – Sarah Joule-Smith











Novice Bikini Tall


1 – Lydia Stevenson

2 – Brogan Cook

3 – Megan Jones

4 – Inge Bukauske

5 – Deborah Thornley











Overall Novice Bikini Champion – Jayme Sephton






Novice Masters Figure


1 – Natalie Woods

2 – Emma Burnett

3 – Nicola Cavanagh

4 – Anneli Ritari-Stewart

5 – Maddi Cox

Also competed – Julie Barrow and Vida Salami











Novice Figure


1 – Josie Loye

2 – Inga Bukauske

3 – Melanie Blane

4 – Lydia Stevenson

5 – Beata Mudra











Novice Fit Body


1 – Anneli Ritari-Stewart

2 – Natalie Woods

3 – Melanie Blane

4 – Tracy Hogg











Novice Junior Mens Bodybuilding


1 – Brandon Garlick

2 – Dennis Bell

3 – Lewis Pether

4 – Willibrod Mbtangie

5 – Sam Stevens

Also competed – Oliver Marsden and Jamie Harrison











Novice Grandmasters Mens Bodybuilding


1 – Ian Preston-Kline









Novice Masters Mens Bodybuilding


1 – Matthew Robinson

2 – Matthew Brookes

3 – Eddie Smith











Novice Lightweight Mens Bodybuilding


1 – David Taylor

2 – David Boland











Novice Middleweight Mens Bodybuilding


1 – Jackie Wilson

2 – Conor McGarry

3 – Jack Livings

4 – Samson Gahir

5 – Thomas Livesey-Kidd

6 – Domenic Manfredi











Novice Heavyweight Mens Bodybuilding


1 – Joseph Kelly

2 – Owen Lloyd

3 – James Clark

4 – Shaun Phillips











Overall Novice Men Bodybuilding Champion –
Jackie Wilson






DAY 2: OPEN DIVISIONS

Teenage Mens Bodybuilding


1 – Bruno Dos Santos

2 – Joe Hall

3 – Alex Stevens

4 – Will Eadon

5 – Adam Hancorn











Junior Mens Bodybuilding


1 – David Laditi

2 – Daniel Ashton

3 – Finn Kelly

4 – Conor Crossley

5 – Robert Brown

Also competed – William McKeown, Billy Hinchcliffe and James Coulton











Masters Mens Bodybuilding


1 – Michael Boyle

2 – Obinna Mgbemena

3 – Lorne Brown

4 – Wesley Clarke

5 – Andrew Spooner

Also competed – Mark Newton, Mark Hodson and Michael Bryan











Grandmasters Mens Bodybuilding


1 – Dean Wilson

2 – Ian Scammell

3 – Mick Boyle

4 – David Driscall (Over 60 Champion)

5 – Johnny Mack

Also competed – Neil Hanley, Adrian Hampton, Courtney Smith, Paul Thorpe and Tim Sharp













Masters Figure


1 – Paula Christian-Cox

2 – Terri Barrett











Open Figure


1 – Zena Al Kelaby

2 – Paula Christian-Cox

3 – Lara Field

4 – Terri Barrett

5 – Cristina Nascimento

6 – Dora Burbank











Fit Body


1 – Claire Burton

2 – Terri Barrett

3 – Ella Crouch

4 – Claire Guiguis

5 – Paula Christian-Cox

Also competed – Lara Field and Michaela Healey









Blood and Guts Award Winner – Paula Christian-Cox






Ladies Bodybuilding


1 – Claire Guirguis

2 – Pauline Ferguson

3 – Michaela Healey











Junior Mens Physique


1 – Josh Croggon

2 – Garcia Gilbert

3 – Nathan Groves











Open Mens Physique


1 – David Langsdale

2 – Joshua Ajibola

3 – Jack Woodley

4 – Sasha Marajenkov

5 – Michael Ashley

Also competed – Ambokile Bell, Akil Richards and Jamie Critchlow











Junior Ladies Bikini


1 – Rosie Bailey









Open Ladies Bikini


1 – Rhiannon Ahern

2 – Alison Werrell

3 – Rosie Bailey

4 – Emily Nunn

5 – Gosia Pastor

Also competed – Emma Clayton and Diana Estrada











Open Mens Bodybuilding up to 70kg


1 – Dan North

2 – Nahome Gebru

3 – Chris Paling

4 – Lanre Omoyeniapata

5 – Lawrence Bevan

6 – Mark Loveridge











Open Mens Bodybuilding up to 75kg


1 – Liam Paul

2 – AJ Morris

3 – Leon Bell

4 – Peter Garay

5 – Dean Nolan

Also competed – Andre Gey and David Peurs











Open Mens Bodybuilding up to 80kg


1 – Mitchell Jarvis

2 – Robert Collie

3 – Seyed Hashemi

4 – Stephen Nolan

5 – Cameron Sinclair

6 – Glynn Bell











Open Mens Bodybuilding Over 80kg


1 – Paul Roberts

2 – Tim Summersgill

3 – Nick Adams

4 – Michael Bryce

5 – Richard Marks

Also competed – Ryan Sapstead and John Lovell











Overall Mens Bodybuilding Champion – Mitchell Jarvis